V každom interiéri sa nachádza nábytok z rôznych materiálov, najčastejšie sa objavuje drevo, textil, kov, koža alebo ich kombinácie. Rovnako tak tomu je aj u nami ponúkaného sortimentu, ktorého rozmanitosť spočíva práve v materiálovom prevedení.


Každý materiál vyžaduje iný typ údržby, avšak jednu vec má nami ponúkaný nábytok spoločnú: jeho údržba je ľahká a jednoduchá.


1) Starostlivosť o kožu

Koža je prírodný produkt s udržateľnou hodnotou, dlhou životnosťou a obnoviteľnú krásou. Ovšem krása kože nie je zadarmo, ak chceme, aby naša sedačka bola krásna aj za niekoľko rokov, musíme jej venovať náležitú pozornosť, údržbu.

Sedačka patrí k najpoužívanejšiemu nábytku nášho domova, preto je potrebné ju dostatočne impregnovať alebo premasťovať špeciálnymi olejmi či vosky.

Každá kože je iná, disponuje odlišnou štruktúrou, hrúbkou a hrubosťou. Hladká koža vyžaduje predovšetkým tekuté čistiace prostriedky alebo prostriedky polotuhé (pasty, krémy). Naopak na hrubú kožu je nutné používať iba spreje, ktoré nezlepí jednotlivé vlákna.

Nehody čakajú takmer na každom kroku: rozliatej víno, káva, mastné škvrny alebo zafarbenie.


Ako v tomto prípade postupovať?

  • tekutinu odstráňte čo najrýchlejšie savým papierom (papierovou utierkou alebo obrúskom), handričkou alebo hubou
  • očistené miesto zľahka utrieme vlhkou handričkou
  • pokiaľ je na sedačke farebná škvrna, je nutné použiť špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú určené na údržbu kože (nikdy však nepoužívajme klasické, mechanické čističe, ktoré by mohli kožu poničiť)
  • zaschnuté nečistoty utierajte krúživými pohybmi vlhkou handričkou, namočenou vo vlažnej destilovanej alebo prevarenej vode (predídeme tým vápenitým škvrnám)
  • očistenie vykonávajte zľahka, jemne (tlakom by mohlo dôjsť k poškodeniu povrchu)
  • mastné škvrny nie sú chybou, ba naopak, kožu len a len prospejú


2) Starostlivosť o textil

Látkové čalúnenie napr. Sedačiek alebo jedálenských stoličiek nevyžaduje príliš namáhavú a ťažkú ​​údržbu. Zhruba raz až dvakrát do mesiaca vysajeme z čalúnenia prach, ostatné nedostatky riešime podľa potreby.

Prípadná znečistenie odstránime najlepšie suchou penou, ktorú nanesieme na znečistené miesto, necháme pôsobiť a potom vysajeme. Niektoré druhy čistiacich pien je nutné zapracovať do povrchu, jemnými krúživými pohybmi.

Čistenie čalúnených sedačiek, pohoviek, váľand a ostatných čalúnených povrchov, vyžaduje iba prípravky vodou riediteľné. Vyvarujeme sa použitie čistidiel na báze petroleja, rozpúšťadiel alebo riedidiel.

Ako správne vyčistiť bytové textílie?

  • škvrny najlepšie odstránime šampónom naneseným na vlhké hubke
  • ideálnym pomocníkom sú čistiace peny, ktoré veľmi rýchlo a účinne škvrnu odstráni
  • svieži vzhľad textílií docielime pretrením povrchu soľou a následným vysatím
  • mastné škvrny odstránime pijavým papierom, potom dočistíme šampónom alebo čistiace penou
  • neodporúčame mokré čistenie (skrz na skrz), v niektorých prípadoch by mohlo dôjsť k neodstrániteľný škvrnám typu tmavého tienenie
  • sedaciu súpravu môžeme po vyčistení vykefovať jemnou kefkou v smere vlasu (pre dokonalý vzhľad)


3) Starostlivosť o drevo

Nábytku z dreva alebo imitáciou drevín je nutné venovať náležitú pozornosť a údržbu, vďaka ktorej vdýchnu interiéru dlhodobé kúzlo.

Pravidelná údržba dreva spočíva v utieranie prachu, ktorú vykonávame špeciálnymi čistiacimi prostriedkami a suchou handričkou. Ideálne sú tiež vlhčené utierky na nábytok, ktorých nevýhodu je jednorazové použitie.

Ideálne, cca 1x týždenne, by sme mali drevený nábytok ošetriť prostriedkom pre zvýšenie lesku alebo použiť prostriedok 3v1 (odstránenie prachu, antistatický povrch, lesk).

Drevený nábytok sa veľmi dobre znáša s voskami a olejmi, ktoré môžeme použiť na akýkoľvek drevený povrch.


Starajme správne o drevený nábytok.

  • drevený nábytok by sme nikdy nemali čistiť vodou / mokrou handrou, pretože nadmerná vlhkosť môže poškodiť povrch (poničiť lak či glazúru, napúčanie dreva, rozlepenie spojov, ...)
  • vyvarujeme sa sypkým čistiacim prostriedkom typu piesok na riad, ktorý štruktúru nábytku poškriabu
  • ďalej sa vyvarujme akýmkoľvek rozpúšťadlám, ktorá nenávratne dokážu narušiť lakovanú vrstvu alebo glazúru povrchu
  • neverme ani čističom označeným slovom "univerzálny"



4) Starostlivosť o nerez

Nepoužívajte CHLÓR

Chlór narušuje jedinečnú povrchovú ochrannú vrstvu nerezu. Porušením tejto vrstvy dochádza k vzniku korózie. Preto sa vždy ubezpečte, že prípravky, ktoré používate, chlór neobsahujú.

Vyvarujte sa abrazívum aj drôtenkám.

Nerez znesie aj PRÍRODNÉ STAROSTLIVOSŤ.

Údržba nerezu ŠPECIÁLNYM prípravkom.

  • Pri čistení nerezových povrchov pracovných stolov, umývacích stolov či iného nerezového nábytku, sa radšej vyvarujte použitie prostriedkov obsahujúcich abrazívne zložky. Vyhnete sa tým znehodnoteniu a poškriabaniu tohto povrchu. Nepoužívajte klasický ani tekutý piesok či dokonca soľ. Nevhodné sú tiež babské rady typu použitia zubnej pasty, ak obsahuje abrazívne zložky. Zaschnuté nečistoty neodstraňujte ani za pomocou drôtenky či hrubej časti hubky na riad. Na očistenie môžete použiť napríklad mikro utierku alebo hubku z hladkej strany.
  • Neznamená to, že nesmiete použiť saponát. Samotné odmasťovadlo síce pomôže odstrániť nečistoty, ale už nevyleští a nechráni povrch nerezu. Preto sa odporúča používanie špeciálnych čistiacich prostriedkov na nerez.
  • Na odstránenie nečistôt môžete bez výčitiek použiť aj jedlú sódu, ocot alebo kyselinu citrónovú, ktorá sa veľmi osvedčuje pri odstraňovaní vodného kameňa z nerezových umývadiel alebo sanitačných nádob. Jedlá sóda zase vie perfektne odstrániť zašlé nečistoty a ocot dodá všetkému krásny lesk, keď ho rozotrite do sucha. Po použití prírodných čističov vždy nezabudnite povrchy dôkladne opláchnuť vodou.



check Produkt bol pridaný na porovnanie.